Biostimulanten voor aardappelen

Bladtoepassing 2024

Opgesteld door:

Henrik Pedersen en Claus Nielsen
AKV
Gravsholtvej 92
9310 Vodskov

Biostimulanten voor aardappelen

Samenvatting

Er komen steeds meer biostimulanten op de markt. Deze middelen zijn moeilijk te testen in officiële landelijke proeven omdat de opbrengststijgingen klein zijn. Hierdoor zijn veel proeven nodig om een trend vast te stellen.

Omdat testen in het huidige proefopzet erg duur is, is het voor bedrijven niet aantrekkelijk om hun producten in officiële proeven te laten testen. Daarom hebben we een proefopzet ontwikkeld die aanzienlijk goedkoper is. Hier wordt getest in kleine percelen: 4 rijen met 8 planten per rij, waarbij elke test in 2 rassen wordt uitgevoerd. Dit betekent 2 kleine percelen per test. Dit alles wordt 4 keer herhaald, wat leidt tot 4 oogstresultaten per ras per product en in totaal 8 oogstpercelen. Dit is het dubbele van een normale proef of gelijk aan 2 volledige proeven.

De kleine percelen verlagen de kosten, waardoor er voldoende proeven kunnen worden uitgevoerd om een betrouwbare trend per product te kunnen identificeren.

Omdat we als bedrijf geïnteresseerd zijn in het testen van zoveel mogelijk middelen, financieren we zelf de standaardtests, terwijl bedrijven betalen voor de kosten die verbonden zijn aan de test van hun product.

We hopen dat dit concept een succes wordt en dat er in de toekomst misschien subsidies beschikbaar komen om de gegevensverwerking en rapportage op het niveau van andere landelijke proeven te brengen.

De proeven zijn uitgevoerd op het proefveld in Dronninglund, waar ook andere aardappelproeven en demonstraties plaatsvinden.

De bodem in Dronninglund is een goede JB2-bodem, die al 25 jaar in een aardappelwisselteelt wordt gebruikt, met 3-4 aardappelvrije jaren in de rotatie. De proeven zijn aangelegd in week 17 tussen 22 en 26 april en bemest volgens een bemestingsplan.

Bemesting

SoortHoeveelheidNPKMgS
K-21,6 m3/ha196101616
Patent Kali200 kg/ha––501234
Triplefosfaat100 kg/ha–20–––
N-27500 kg/ha135–––20
Totaal–154261511870

Het groeiseizoen van 2024 was uitstekend voor aardappelen: niet te warm en slechts twee keer beregening nodig. De natuurlijke neerslag was voldoende voor de gewassen.

Schimmel, bladziekten en cicaden zijn bestreden zoals op de omliggende landbouwpercelen.

De afrijping van de aardappelen begon iets eerder dan andere jaren, een trend die landelijk zichtbaar was. De proeven begonnen begin september met afrijping en zijn op 18 september geoogst, waarbij alle planten volledig afgerijpt waren.

Proefopzet

De proef is volgens het volgende ontwerp uitgevoerd:

  • Er zijn 2 rassen per test: Kuras en Allstar.
  • Beide rassen zijn bekende zetmeelaardappelrassen met vergelijkbare groeikenmerken.
  • Allstar heeft een iets hogere stikstofbehoefte dan Kuras, maar beide rassen zijn gelijk bemest.
  • Bij het poten is behandeld met 0,6 l Maxim/ha.
  • De gebruikte pootaardappelen waren van hoogwaardige pootgoedpartijen.

Er zijn 3 behandelingen uitgevoerd tijdens de groeiperiode:

Nr.BedrijfProduct07-jun21-jun27-jun03-jul10-jul17-jul25-jul31-jul08-aug15-aug
1OnbehandeldOnbehandeld
2YaraKombiphos333
3YaraOptitrac333
4BayerSerenade1111111111
5SyngentaQuantis222
6BionutriaBiocrop Aardappel333333
7BJ AgroMantus1,51,51,5
8VossenPlant Care2111111111
9VossenHerbali22
10NACB2101D333
  • Behandeling op 21/6 is bij het begin van de knolzetting.
  • Behandeling op 3/7 is tijdens de bloei.
  • Behandeling op 17/7 is bij het begin van de bloeiafsluiting.

Resultaten

  • Proef nr: 240122424
  • Proefnaam: Bio Blad

Algemene resultaten (beide rassen)

Samengevoegde tabel Kuras en Allstar
Nr.Product27-aug NDVIkg Oogst% Zetmeelhkg Zetmeel/ha
1Standaard63,327,022,6152,1
2YaraVita KOMBIPHOS60,427,022,5152,4
3YaraAmplix OPTITRAC63,427,222,8155,0
4Serenade63,526,722,5150,1
5Quantis60,127,822,6156,8
6BioCropAardappel63,526,522,2146,9
7Mantus56,826,622,5151,1
8Plant Care58,626,422,6149,2
9Herbali59,926,523,0152,3
10CB2101D60,927,022,8153,8

Uit de resultaten van de twee proeven met Kuras en Allstar blijkt dat alleen behandeling 5 in beide rassen een meeropbrengst oplevert. De extra zetmeelopbrengst bedraagt 4-5 hkg, zowel in Kuras als in Allstar. Dit is een zeer betrouwbaar resultaat.

Resultaten per ras

Bij afzonderlijke analyse van de proeven zien we dat meer producten in de Allstar-proef een opbrengststijging laten zien dan in de Kuras-proef. Dit komt mogelijk doordat Allstar een hogere stikstofbehoefte heeft. Omdat beide rassen met dezelfde hoeveelheid stikstof zijn bemest, was Allstar mogelijk iets onderbemest en reageerde beter op de toevoeging van extra voedingsstoffen om de stikstofbenutting te verbeteren.

Hieronder volgen de resultaten per ras:

Allstar
Nr.Product27-aug NDVIkg Oogst% Zetmeelhkg Zetmeel/ha
1Standaard56,827,022,8154,0
2YaraVita KOMBIPHOS50,027,222,8155,1
3YaraAmplix OPTITRAC60,327,723,2160,5
4Serenade56,826,922,7152,6
5Quantis51,328,022,8159,3
6BioCropPotato58,826,322,5147,9
7Mantus50,326,023,2150,3
8Plant Care56,826,622,8151,9
9Herbali54,827,223,4159,1
10CB2101D56,027,623,2159,8

Wanneer de proeven worden opgesplitst in twee afzonderlijke proeven, leveren meerdere producten een hogere meeropbrengst in de Allstar-proef dan in de Kuras-proef. Dit kan mogelijk worden verklaard door het feit dat Allstar een hogere stikstofbehoefte heeft dan Kuras. Aangezien voor beide rassen dezelfde hoeveelheid stikstof is gebruikt, heeft Allstar mogelijk een tekort aan stikstof gehad. Dit zou kunnen verklaren waarom Allstar beter heeft gereageerd op de extra toevoer van voedingsstoffen, wat heeft bijgedragen aan een verbeterde stikstofbenutting.

Kuras
Nr.Product27-aug NDVIkg Oogst% Zetmeelhkg Zetmeel/ha
1Standaard69,827,022,3150,2
2YaraVita KOMBIPHOS70,826,622,2148,8
3YaraAmplix OPTITRAC66,526,722,4149,6
4Serenade70,326,422,4147,7
5Quantis69,027,622,4154,3
6BioCropPotato68,326,821,8145,9
7Mantus63,327,621,9152,1
8Plant Care60,526,222,4146,5
9Herbali65,025,922,5145,5
10CB2101D65,826,322,5147,8